Core Members

Administration -- Sara Cobb

Sara Cobb

Carter School for Peace and Conflict Resolution

Administration -- Stephanie Dailey

Stephanie Dailey

Counseling and Development, CEHD

Administration -- Dana A. Dolan

Dana A. Dolan

Center for Resilient and Sustainable Communities

Administration -- Constance Gewa

Constance Gewa

College of Health and Human Services

Administration -- Gerald Hanweck

Gerald Hanweck

Finance, School of Business

Administration -- Paul Houser

Paul Houser

College of Science, Geography and GeoInformation Science

Administration -- Ambassador Richard Kauzlarich

Ambassador Richard Kauzlarich

Schar School of Policy and Government

Administration -- William Kennedy

William Kennedy

Center for Social Complexity, Department of Computational and Data Sciences

Administration -- Richard Klimoski

Richard Klimoski

School of Business

Administration -- Karina Korostelina

Karina Korostelina

Carter School for Peace and Conflict Resolution

Administration -- Kathryn B. Laskey

Kathryn B. Laskey

Volgenau School of Engineering, SEOR

College of Engineering and Computing

Administration -- Elise Miller-Hooks

Elise Miller-Hooks

Volgenau School of Engineering, CEIE

College of Engineering and Computing

Administration -- Shima Mohebbi

Shima Mohebbi

Volgenau School of Engineering, SEOR

College of Engineering and Computing

Administration -- Minkyung (Min) Park

Minkyung (Min) Park

School of Sport, Recreation, and Tourism Management

Administration -- Hemant Purohit

Hemant Purohit

School of Computing, IST

College of Engineering and Computing

Administration --  Padmanabhan (Padhu)   Seshaiyer

Padmanabhan (Padhu) Seshaiyer

College of Science, Mathematical Sciences

Administration -- Lance Sherry

Lance Sherry

Volgenau School of Engineering, SEOR

College of Engineering and Computing

Administration -- Dann Sklarew

Dann Sklarew

Department of Environmental Science and Policy, Potomac Environmental Research Center

Administration -- Jennifer Sklarew

Jennifer Sklarew

Department of Envirionmental Science and Policy

Administration -- Hannah Torres

Hannah Torres

Center for Resilient and Sustainable Communities

Administration -- Linton Wells II

Linton Wells II

College of Engineering and Computing, C4I Center

Administration -- Fengxiu Zhang

Fengxiu Zhang

Schar School of Policy and Government

Affiliate Members

Administration -- Ali Andalibi

Ali Andalibi

College of Science

Administration -- Jean-Pierre Auffret

Jean-Pierre Auffret

School of Business; Center for Assurance Research and Engineering, Volgenau School of Engineering

Administration -- Brenda Bannan

Brenda Bannan

College of Education and Human Development, CAHMP

Administration -- Benjamin Cash

Benjamin Cash

Atmospheric, Oceanic, and Earth Sciences, College of Science

Administration -- Liping Di

Liping Di

Geography and Geoinformation Sciences, College of Science

Administration -- Rupert  Douglas-Bate

Rupert Douglas-Bate

Global MapAid

Administration -- Celso Ferreira

Celso Ferreira

Volgenau School of Engineering, CEIE

College of Engineering and Computing

Administration -- Kirin Furst

Kirin Furst

Volgenau School of Engineering, CEIE

College of Engineering and Computing

Administration -- Michael Gilmore

Michael Gilmore

School of Integrative Studies

Administration -- Nathan Green

Nathan Green

Marymount University, IT, Data Science, and Cybersecurity.

Administration -- Ran Ji

Ran Ji

Volgenau School of Engineering/SEOR

College of Engineering and Computing

Administration -- Wenying Ji

Wenying Ji

Volgenau School of Engineering, CEIE

College of Engineering and Computing

Administration -- Elira Karaja

Elira Karaja

Columbia U / AGORA

Administration -- Viviana Maggioni

Viviana Maggioni

Volgenau School of Engineering, CEIE

College of Engineering and Computing

Administration -- Mekuanent Muluneh

Mekuanent Muluneh

Water Resource Research Center, Arba Minch Water Technology Institute, Arba Minch University

Administration -- Leah Nichols

Leah Nichols

Institute for a Sustainable Earth

Administration -- Armin Rahimi-Golkhandan

Armin Rahimi-Golkhandan

Center for Resilient and Sustainable Communities

Administration -- Pallab Sanyal

Pallab Sanyal

Information Systems and Operations Management, School of Business

Administration -- Vadim Sokolov

Vadim Sokolov

Volgenau School of Engineering, SEOR

College of Engineering and Computing

Administration -- Tonya E. Thornton

Tonya E. Thornton

Schar School of Policy and Government

Administration -- Maj. Gen. John F. Wharton

Maj. Gen. John F. Wharton

Center for Resilient and Sustainable Communities

Administration -- Duminda Wijesekera

Duminda Wijesekera

Volgenau School of Engineering

Administration -- Eugene Yu

Eugene Yu

Center for Spatial Information Science and Systems, College of Science